středa 9. ledna 2013

Postup malování pokoje

Barvy mají velký vliv na celkový pocit z místnosti.  Při vytváření nového designu bytu, kanceláře, či výrobních nebo prodejních prostor hraje nezanedbatelnou roli i barva stěn. Barvy časem blednou, dochází ke znečištění, nebo morálnímu zastarání. Není  divu, že malování stěn patří k základním pracím při změně bytového designu.

Příprava před malováním

Před samotným malováním je nutné prostor vyklidit a větší předměty odtáhnout od stěn a překrýt fóliemi. Vyplatí se důkladně oblepit i různé trubky, radiátory, futra, nebo lustry.  Přípravu bychom neměli podceňovat. Kvalitně zakryté předměty nám výrazně  ušetří čas  i práci ve fázi úklidu.

Nedostatky stěn a jejich odstranění

Předtím, než začneme s malbou bychom měli stěny prohlédnout. Zajímají nás hlavně místa, kde dochází k růstu plísní, vlhne omítka, nebo která vykazují výrazné nerovnosti.

V případě, že najdeme vlhká a plesnivá místa, tak je nutné provést sanaci. Nejprve zkusíme určit zdroj vlhkosti. Můžou to být špatně  zapuštěná okna, prasklina ve fasádě, nebo zdroje jež souvisí s používáním místnosti ( nadmíra rostlin, akvária,  vaření v místnosti,  apod ).  Plíseň je nejlepší oklepat i se štukem tak, aby na zdi nezůstaly žádné spóry. Můžeme využít i speciální sanační nátěry.

Pokud na stěně vidíme výrazné povrchové nerovnosti, tak je nutné stěnu ještě před malování zarovnat.  Na cihlové zdi se pro tento účel nanáší vrstva štuku. V panelákových bytech se štukování v době výstavby velmi často neprovádělo, proto je zde malba natřena na sádrovém nátěru. Takové stěny pak při nedodržení postupu malby často opadávají.

V místnostech, kde je vyšší vlhkost bychom neměli zapomínat na penetrační nátěr, který zvýší přilnavost barvy ke zdi.

Výběr barvy

Pokud máme stěny připravené, tak můžeme přistoupit k nátěru. Nejoblíbenější malířské barvy na našem trhu jsou Dulux a  Primalex. Obě značky vyrábějí širokou škálu barev, které odráží i módní trendy v barvách.

V zásadě máme možnost barvu si koupit již namíchanou na přesný odstín, nechat si barvu namíchat v automatu, nebo si ji namíchat vlastnoručně.  V předem namíchaném balení lze zakoupit jen několik základních odstínů. Míchací automaty nám umožní namíchání přesného odstínu dle našeho výběru. Výhodou barev z míchacích automatů je stále stejný odstín i při opětovném míchání barvy.  Ruční míchání barev se dnes používá minimálně, protože při tomto způsobu nejde zajistit opakovaně stejný odstín, což se může ve výsledku projevit nestejnou barvou stěny.

Pří výběru barev můžeme zvážit i použití speciálních nátěrů, které zvyšují užitnou hodnotu stěn.

Výběr techniky


Technika malby je určená nástroji a typy barev, které použijeme.  Pro první nátěr si ve většině případů postačíme s malířskou štětkou. Vymalovat celý pokoj jen pomocí štětky ovšem už předpokládá zkušenosti.
Amatérští natěrači proto častěji volí válečky, pomocí kterých se barva nanáší rovnoměrně a  bez větších obtíží. I bez větších zkušeností lze pomocí válečku  rychle rovnoměrně vymalovat stěny.
Stále rostoucí popularitu získávají i malířské pistole. Barvy do pistole musí být řidší a proto je použíti pistole zvažovat už při nákupu barvy.  Malířské pistole zajišťují rovnoměrné nanesení barvy a zlepšují savost barvy.  Jsou obzvláště vhodné pro malování větších ploch.  Pomocí pistole lze malovat i obrazy a dekorativní prvky.


Úklid 

Úklidové práce po malování jsou závislé na kvalitě přípravy.  Obzvláště podlahy a předměty potřísněné impregnací jde čistit jen s vynaložením většího úsilí.   Malířské pásky můžeme sundávat ještě z vlhkých stěn. Zabráníme tak možnému opadávání barvy při odlepování.



3 komentáře:

  1. S malováním pokojů mám bohaté zkušenosti a můžu říct, že jakmile to člověk dostane trochu do ruky, tak to vůbec není tak složité. Na druhou stranu moje první práce vypadala opravdu hrozně i když jsem se snažil držet všech možných rad. Každopádně určitě se to nedá srovnávat například s malováním fasády. Právě to jsme dělali letos v létě a do toho bych se na vlastní pěst určitě nepouštěl. Raději jsem si na to pozval známého, který se tím živí.

    OdpovědětVymazat
  2. Já teda malovala byt pouze jednou a byla to hrůza. Jak s tím člověk nemá zkušenosti tak je to fakt fuška. Navíc co si pamatuji, tak mi ta barva cákala úplně všude. Až budu malovat příště, tak tedy určitě nebudu šetřit krepovými páskami a takovým tím zakrývacím igelitem. :)

    OdpovědětVymazat
  3. Určitě dobré tipy. Jakmile člověk pozná pár triků, tak to malování až tak těžké není. My jsme právě nedávno doma malovali a zvládl jsem to během dvou dnů. Bylo to trochu složitější o to, že jsme v obývacím pokoji instalovali nová svítidla. Naštěstí se mi to ale všechno povedlo zvládnout. :)

    OdpovědětVymazat